Basen w ogrodzie? Projekt i montaż basenów przydomowych

Komentarzy:1 brak ocen

Baseny stają się w ostatnich latach coraz popularniejszymi elementami aranżacji ogrodów. Ich zbudowanie zwiększa zdecydowanie walory użytkowe posesji. Kiedyś budowa basenu przy domu była synonimem luksusu, na który mogli sobie pozwolić zaledwie nieliczni. Dziś tego typu konstrukcje można wykonać w naprawdę rozsądnych cenach. Poniższy artykuł wyjaśni wszystkie kwestie związane z zaprojektowaniem i budową basenu.

Przygotowanie lub znalezienie gotowego projektu

Pierwszą czynnością, o którą powinniśmy zadbać, jest wytypowanie odpowiedniego projektu. Jeśli mamy takie kwalifikacje, możemy go samodzielnie naszkicować, odszukać gotowy w sieci, czy też zakupić w biurze projektowym. Jeśli nie chcemy zatonąć w kosztach i strzępić nerwów, to musimy zadbać o skuteczny system nalewania i odprowadzania wody.

Zastanówmy się w tym momencie miejscu, ile osób będzie z niego korzystało i do czego basen będzie używany (pływanie, skoki, nurkowanie). To pomoże nam przemyśleć i zdecydować się nad wielkością zbiornika oraz jego przeznaczeniem. Pamiętać trzeba, że baseny ponad 50 metrów kwadratowych trzeba zgłosić oraz uzyskać pozwolenie na budowę, bowiem gdy tego nie zrobimy, prawdopodobne jest, że otrzymamy pismo o nakazie rozbiórki.

Wskazanie miejsca, w którym będzie basen

W tym miejscu wskazane jest powiedzieć o tym, że jeżeli basen ogrodowy będzie konstruowany w trakcie budowy domu oraz ogrodu, możemy oszczędzić sporo pieniędzy na pracach powiązanych z wykopami. Na pewno szukajmy miejsca nasłonecznionego, ażeby uniknąć konieczności nagrzewania wody jak również lokalizacji z dala od roślinności takiej jak drzewa oraz krzewy. Pozwoli nam to uchronić wodę w basenie przed zanieczyszczeniami w postaci liści i gałązek.

Kolejną rzeczą, którą winniśmy zrobić na naszym terenie, jest sprawdzenie poziomu wód gruntowych. Dzięki temu możemy uniknąć zniszczenia naszej konstrukcji, kiedy parcie gruntu powiększy się w ciągu zimy.

Dobrym sposobem na zaoszczędzenie funduszy jest zainwestowanie we własną studnię, która zapewni stały dostęp do bieżącej wody oraz najlepiej, jakby znajdowała się jak najbliżej naszego basenu.

Budowa basenu ogrodowego od podstaw

Basen ogrodowy, podobnie jak dom wymaga przygotowania projektu. Etapy budowy basenu mogą więc różnić się w zależności od indywidualnych preferencji. Pewne kroki pozostają jednak niezmienne.

Pierwszy krok to przygotowanie wykopu. Jego wielkość powinna odpowiadać planowana wielkości niecki basenowej. Do wykopu potrzebny będzie ciężki sprzęt, którym dysponują profesjonalne firmy. Warto zastanowić się nad budową basenu równolegle z budową domu, gdyż to właśnie ten etap będzie wiązał się ze zniszczeniem przydomowej zieleni, jeśli ta jest już wcześniej zaaranżowana.

Najbardziej zaawansowanym etapem jest budowa niecki basenowej. Jeśli postawimy na tę wykonaną z bloczków betonowych, będziemy mogli dobrowolnie modyfikować kształt basenu. W następnym etapie murujemy bloczki według wytycznych zawartych w projekcie.

Po związaniu betonu należy wykonać izolację niecki oraz ocieplić ją. Na sam koniec wykańcza się basen płytkami ceramicznymi bądź mozaiką oraz podłącza się urządzenia hydrauliczne.

 

Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich:1

Szkoda, że nie mam u siebie tyle miejsca, żeby zrobić fajny basen. Może kiedyś mi się uda chociaż jacuzzi.

Oceń komentarz:
  • 0
  • 0

Szkoda, że nie mam u siebie tyle miejsca, żeby zrobić fajny basen. Może kiedyś mi się uda chociaż jacuzzi.

Dodaj komentarz