Co dobrze wiedzieć wybierając czajnik?

Komentarzy:1 brak ocen

Każdy ma swoje poranne rytuały i sposoby na dobre rozpoczęcia dnia. Najczęściej zdarza się, że jest to ciepła kawa lub herbata. W przygotowaniu jej pomaga dobry czajnik. Bardzo ważne jest, żeby sprawnie i szybko działał, żebyśmy nie musieli długo czekać na zagotowanie się wody. Co dobrze wiedzieć przed zakupem czajnika i jaki wybrać, żeby być usatysfakcjonowanym.

Jakie czajniki znajdziemy w sklepach?

Jeśli rozważasz zakup czajnika, powinieneś zdawać sobie sprawę, że wybór nie będzie prosty. Producenci mają w swojej ofercie szeroki wachlarz urządzeń, które różnią się technologią, wyglądem, rozmiarem oraz ceną.

Standardowe czajniki na kuchenkę gazową są produkowane z reguły ze stali i kolorowo ozdobione. Charakterystyczną ich cechą jest znany wszystkim gwizdek, wydający dźwięk, kiedy woda się gotuje. Pasują do każdego rodzaju wnętrz, w tym również do nowoczesnego. Rączkę mają umiejscowioną w górnej części i wykonaną z materiału chroniącego przed oparzeniem.

Droższe rozwiązania robione na wzór japoński, służące do bardziej ceremonialnego parzenia herbaty, wykonane są z żeliwa. Winduje to ich cenę, ale sprawia, że naczynie jest w stanie utrzymać temperaturę wody przez dłuższy czas.

Czajniki elektryczne, do grzania wody wykorzystują grzałki na prąd elektryczny. Przyspiesza to znacznie proces gotowania oraz nie wymaga użycia płomienia. Tworzywa sztuczne stosowane do produkcji takich czajników, wpływają na ich małą wagę oraz niską cenę. Zbiorniki czajników elektrycznych mają bardzo często miarkę informującą ile wody mieści się w środku.

Producenci zaopatrują je w szereg zabezpieczeń w formie lampek ostrzegawczych, bądź blokad chroniących przed otwarciem. Wśród grupy czajników elektrycznych znaleźć można rozwiązania na kabel, bezprzewodowe, jak również takie z funkcjami pomocniczymi np. podtrzymywaniem wyznaczonej temperatury.

Pojemności czajników, które są dostępne

O tym, jak dużo wody będziemy potrzebować w czajniku, powinniśmy wiedzieć jeszcze przed zakupem. Nie ma sensu kupować zbyt dużego albo z kolei za małego dla naszej rodziny. Producenci zapewniają produkty przeważnie w przedziale od 0,4 l do ponad 3 l.

Jeżeli mieszkasz sam i sporadycznie gotujesz wodę, wybierz jak najmniejszy rozmiar. Rodzina pięcioosobowa potrzebować będzie sprzętu o pojemności trochę mniejszej od 2 litrów. Kupno najmniejszego z możliwych urządzeń wpłynie na oszczędność energii potrzebnej do podgrzania wody.

Materiały wykorzystywane do wyrobu czajników

Surowce, z których produkuje się czajniki, to najczęściej stal nierdzewna, a w przypadku czajników na kuchenkę, żeliwo. Z kolei tworzywa sztuczne są wykorzystywane w produkcji czajników elektrycznych. Czasem spotkać można czajniki szklane albo ceramiczne. Jeżeli chodzi o właściwości użytkowe, wykorzystywane materiały nie wpływają w znacznym stopniu na użytkowanie.

Jeżeli zechcemy dopasować czajnik do wystroju naszej kuchni, znajdziemy na pewno coś odpowiedniego. Czy jest to wnętrze minimalistyczne, czy bardziej przytulne, na rynku dostępne są wszelakie opcje. Wystarczy zdać się na swój gust. Mnogość kształtów, kolorów i rozwiązań technologicznych, pozwoli najbardziej wymagającym klientom znaleźć wymarzony czajnik.

Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich:1
Ida Wójcik

Ja szczególną uwagę zwracam na wykonanie, aby jak najdłużej mi służył.

Oceń komentarz:
  • 0
  • 0

Ja szczególną uwagę zwracam na wykonanie, aby jak najdłużej mi służył.

Dodaj komentarz