Czy obecnie opłacalne jest branie kredytów hipotecznych?

Brak komentarzy brak ocen

Własny kąt to marzenie wielu osób. Często jedynym ich rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego w banku. Zobowiązują się oni do spłacania rat wraz z odsetkami w umówionym czasie. Warto także wiedzieć, czy potrzebny jest wkład własny i co to w ogóle znaczy? Ile potrzebujemy wkładu własnego, by móc wziąć kredyt? Na jak długo możemy rozłożyć raty? I w końcu, czy możemy go wcześniej spłacić? Zapraszamy!

Ile może wynieść minimalny wkład własny? 

Wkład własny jest pozyskanymi indywidualnie pieniędzmi przez ewentualnego dłużnika, które trzeba wnieść, pokrywając część wartości mieszkania lub domu. W dobie pandemii coraz więcej banków określiło minimalny wkład własny na poziomie 20% wartości rynkowej posiadłości. Cała kwota, która stanowi wkład własny, jest przelewana osobie sprzedającej nieruchomość. Może być to przedsiębiorca działający w branży deweloperskiej, właściciel wystawionego mieszkania lub domu.

Jaką formę może przybrać wkład własny kredytobiorcy? 

Kluczowe jest to, że wkładem własnym mogą być inne rzeczy niż nagromadzone na koncie elektroniczne pieniądze. Jeżeli w planach jest budowa domu, to w banku naszym wkładem własnym, może stać się działka, na której ten dom zostanie zbudowany. Jednak musimy być właścicielami tej ziemi. Świetnym pomysłem na wkład własny jest również inna nieruchomość. Nie może ona być obciążona zobowiązaniami, a środki z jej sprzedaży mogą być rozliczeniem na rzecz wkładu własnego.

Na jak długo można zaciągnąć hipotekę? 

To pytanie jest złożone, ponieważ banki zwracają uwagę na wiek dłużnika i okres, w którym zamierza przejść na emeryturę. Zasadniczo czas trwania kredytu hipotecznego waha się w granicach trzydziestu lat. Im później zaciągnięto świadczenia, tym mniej czasu pozostało do jego spłacenia. Należy mieć świadomość tego, że banki mają inne granice maksymalnego wieku, do którego może być udzielony kredyt. Z tego powodu warto sprawdzić przed zapytaniem o kredyt.

Czy kredyt hipoteczny warto spłacić wcześniej? 

W momencie, kiedy możemy pozwolić sobie na wcześniejsze uregulowanie kredytu z bankiem, ochoczo do tego podchodzimy. Nie ma nic w tym dziwnego! Każdy przecież chce mieć więcej pieniędzy w portfelu co miesiąc, spać spokojnie pomimo podwyżek rat oraz oszczędzić na odsetkach, które musiałby płacić w kolejnych latach kredytowania! Zanim jednak podejmiemy taką decyzję, zasięgnijmy rady doradcy kredytowego!

Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich:0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz