Skuteczne pomysły na zbieranie deszczówki!

Brak komentarzy brak ocen

Opady deszczu są zupełnie zwyczajnym oraz naturalnym zjawiskiem atmosferycznym. W związku z tym warto zapamiętać, aby zabezpieczyć przed groźnymi ulewami swój dom i zamontować system odprowadzania wody deszczowej do sieci ogólnospławnej czy kanalizacji deszczowej lub zainstalować na terenie działki zbiornik retencyjny, lub dół chłonny!

Wyprowadzenie wody deszczowej – jakie mogą wystąpić ewentualne kłopoty?

Zły montaż rynien wokół domu czy też po prostu ich brak, będzie skutkował kłopotami z zalewającą budynek wodą deszczową. Ściany oraz fundamenty domu będą mokre od wiecznie lejącej się, oraz spływającej w głąb gruntu wody. Na dodatek będzie nagromadzać się błoto w miejscach, gdzie raz za razem gromadzą się kałuże. Jeżeli grunt na naszej działce jest odpowiednio przepuszczalny, wystarczy odprowadzić wodę rynnami z dala od domu i tam wchłonie się jej nadwyżka w grunt. Jednak jeżeli na naszej działce grunt jest słabo przepuszczalny, wodę musimy odprowadzić w głębsze, niższe warstwy gleby.

Przemyśl rozwiązania, które zastosujesz do zbierania wody deszczowej!

Kiedy posiadamy odpowiednie zaplecze odprowadzające wodę z dachu i wyprowadzające ją w głąb naszej działki, pozostaje nam zastanowić się, jak ją odpowiednio zbierać, by następnie zastosować do podlewania, mycia samochodu, narzędzi i innych czynności działkowych.

Jedną z metod zbierania wody deszczowej jest budowa oczka wodnego bądź stawu!

Odpowiednim rozwiązaniem będzie budowa oczka wodnego, stawu, czy też mniejszego zbiornika wodnego, gdzie poprowadzimy ujście jednej z rynien. Zbiornik musi być na tyle głęboki, by w czasie intensywnych opadów nie został przepełniony. Powinien być również bardzo szczelny, wskazane jest zatem zadbać o wyłożenie szczelnie folią dna. Pomysł sprawdzi się natomiast na działkach o zdecydowanie większej powierzchni.

Kolejną metodą do zbierania deszczówki jest zbiornik!

Względnie prostym i dość oczywistym rozwiązaniem jest odprowadzanie wody deszczowej do zbiorników do tego celu przeznaczonych, przyłączonych do rury spustowej. Dzięki zastosowaniu pompy możemy wyprowadzić wodę i podlewać ogród, stosując dodatkowo jedynie wąż ogrodowy. Objętości, które możemy magazynować w tego typu zbiornikach, są bardzo zróżnicowane. Znajdziemy takie o pojemności kilkuset litrów i takie, które wymagają umieszczenia pod ziemią, ponieważ ich rozmiar wyklucza montaż naziemny. Atrakcyjne stają się więc tzw. zbiorniki retencyjne, które montujemy w gruncie i przez specjalną instalację możemy stosować z powodzeniem zbieraną deszczówkę np. do spłukiwania wody w toalecie.

Skrzynki oraz drenaże rozsączające są skuteczną metodą na zbieranie deszczówki!

Jedną z metod są skrzynki rozsączające, które wykonane są z tworzywa sztucznego oraz montowane pod ziemią. Do skrzynek przyłączone są sączki, które magazynują i równomiernie rozprowadzają wodę deszczową po działce. To od nas zależy, ile będzie skrzynek i w którym miejscu będą ułożone! Inną metodą są drenaże, czyli rury o pokarbowanej powierzchni z otworami, które także są wykonane z tworzywa sztucznego. Poprzez otwory wpływa woda do rur i jest magazynowana, po czym rozprowadzana po działce. Nie mniej skrzynki wydają się lepsze poprzez fakt, że można w nich zmagazynować więcej wody!

Komentarze
Wszystkich:0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz