Dywaniki samochodowe – jak dobrze wybrać?

Komentarzy:1 brak ocen

W samochodach znajduje się wiele istotnych elementów, o których nie myśli się podczas zakupu auta. Są to z pozoru nieistotne dodatki takie jak dywaniki samochodowe. Biorąc jednak pod uwagę jak znaczącą rolę pełnią one w deszczowe dni, warto silnie zastanowić się nad jak najlepszym ich wyborem. To one zabezpieczają wykładzinę, dzięki czemu unika się kosztownego, gruntownego jej czyszczenia. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się co należy wziąć pod uwagę.

Dywaniki do auta – najważniejsze cechy

Problemem kierowcy jest dobranie dobrego typu dywaników do swojego auta, by prawidłowo spełniały swoje zadanie przez długi czas. Najważniejszy jest ich rozmiar. Zbyt długie modele stwarzają istotne ryzyko zwijania się, utrudniając lub ewentualnie nawet uniemożliwiając efektywne korzystanie z pedałów samochodu. To natomiast może spowodować zagrażające bezpieczeństwu sytuacje w ruchu drogowym, np. zbyt późne zahamowanie oraz doprowadzenie do poślizgu.

Równie znacząca jest jakość materiału, z jakiego wyprodukowany został dywanik samochodowy. Musi być on niebywale trwały, łatwy w pielęgnacji, odporny na wilgoć oraz pobrudzenia, oraz winien mieścić się w przystępnym przedziale cenowym.

Dywaniki samochodowe – dostępne materiały

Wybór dywaników samochodowych nie jest łatwym zadaniem. Należy zwrócić uwagę na kilka niezmiernie istotnych ich cech, np. czy skutecznie pochłaniają wilgoć. To naturalnie dzięki temu przez długi czas będą w sposób odpowiedni spełniały swoje zadania.

Zazwyczaj wybór pada na:

  • dywaniki gumowe,
  • dywaniki welurowe.

Popularność dywaników gumowych jest szczególnie duża w jesienno-zimowej porze roku. Znakomicie radzą sobie z wilgotnością i śniegiem wnoszonymi do samochodu. Te dywaniki samochodowe wyposażone są w wysokie ranty, które zabezpieczają wykładzinę przed wydostaniem się z nich wody.

Poza tym są one nadzwyczaj łatwe w czyszczeniu oraz montażu, a w takim razie bardzo rzeczowe. Jedyną ich skazą jest niezbyt estetyczny wygląd i wydzielanie niemiłej woni w duszne dni. Ten kłopot nie dotyczy dywaników welurowych. Są one dużo przyjemniejsze dla oka i osiągalne w wielu wzorach i kolorach.

Jednak tego typu dywaniki słabo sobie radzą z pochłanianiem wody, a poza tym ciężko usunąć z nich wszelkie zabrudzenia i nieczystości. Trzeba wybierać jedynie takie, jakie cechują się znaczącą gęstością materiału.

Dywaniki do samochodu – pielęgnacja

Gumowe dywaniki samochodowe nie powodują zbyt wielu problemów w zakresie ich konserwacji. Proces czyszczenia jest bardzo łatwy i szybki. Wystarczy jedynie użyć myjki ciśnieniowej bądź zwykłego węża ogrodowego, by usunąć z nich wszystkie nieczystości i zabrudzenia w postaci błota czy zacieków. Nie potrzebują wobec tego drogiej oraz trudnej konserwacji.

Uprzednio należy jednak pozbyć się z dywaników kurzu, ziemi, piasku i pyłu. Do tego celu posłużyć może najzwyklejsza szczotka z długim włosiem, jaka dotrze do każdego zagłębienia i wyżłobienia.

Problem mogą sprawiać jednak inne materiały, takie jak welur i inne tkaniny. Aby wyczyścić taki rodzaj dywanika, zwykle trzeba zakupić specjalne detergenty do tego celu. Często są one droższe, a także bardziej czasochłonne w pielęgnacji. Ich doskonały wygląd rekompensuje jednak te kłopoty. Weź pod uwagę te aspekty i zdecyduj, który rodzaj dywaników jest idealny dla Ciebie.

Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich:1
Elżbieta Walczak

Jako kobieta mogę śmiało powiedzieć, że najtańsze w utrzymaniu są te gumowe. Szybko się czyści co jest dla mnie najważniejsze.

Oceń komentarz:
  • 0
  • 0

Jako kobieta mogę śmiało powiedzieć, że najtańsze w utrzymaniu są te gumowe. Szybko się czyści co jest dla mnie najważniejsze.

Dodaj komentarz