Gitara klasyczna, akustyczna czy elektryczna? Która jest najlepsza dla początkujących?

Komentarzy:1 brak ocen

Pierwsza gitara jest jak pierwszy samochód – zawsze się ją pamięta. Dlatego tak ważne jest wybranie instrumentu idealnego, który sprawi, że nauka będzie o wiele łatwiejsza i przyjemniejsza. Która będzie najlepsza dla Ciebie?

Jak zacząć poszukiwanie gitary idealnej?

W sieci znajdziemy sporo poradników i artykułów, na jakiej gitarze powinniśmy zacząć swoją przygodę z tym rodzajem instrumentu, tymczasem według mnie najważniejsze jest. która gitara nam się podoba oraz na której pragniemy grać.

Jeśli nasi idole grają na gitarach elektrycznych i chcielibyśmy kiedyś móc zagrać ich piosenki samodzielnie, to nie zastanawiajmy się i kupmy właśnie elektryka. Ok, zgoda, może dużo osób powie, że to nie najmądrzejszy wybór, bo nie wyrobimy sobie opuszków i trudniej nam będzie grać na innych typach gitar, ale przynajmniej będziemy mieć motywację do dalszej nauki oraz przyjemność z gry.

To, że umiemy grać na tak zwanym klasyku, nie znaczy od razu, że będziemy kapitalni w kawałkach SOAD czy też AC/DC oraz odwrotnie. Można rzec, że są to trochę inne instrumenty o nie takich samych skalach brzmień, więc wprawę i tak musimy zdobywać na każdym osobno.

Gitara klasyczna – dla kogo jest najlepsza?

Jest to najpopularniejszy typ gitary wybierany przez osoby początkujące. Nie dość, że jest względnie tania w zestawieniu z innymi, to jeszcze dość lekka, co umożliwia nam zabieranie jej na spotkania towarzyskie, takie jak ogniska, domówki czy inne imprezy.

Kolejnym atutem dla wielu osób może być jej ciepłe oraz miękkie brzmienie, idealnie nadające się do muzyki klasycznej lub flamenco. Co więcej, nylonowe struny, jakie zazwyczaj są w tego typu modelach minimalizują bolesność opuszków, co jest częstym problemem dla nowych posiadaczy gitar. Plusem może być także szerszy gryf, zmniejszy nam to problem z dociskaniem sąsiednich strun ze względu na duże przerwy między nimi.

Kto powinien wybrać gitarę akustyczną?

Podstawową różnicą między gitarą akustyczną a klasyczną są jej struny, jakie dają głośniejsze oraz bardziej wyraziste brzmienie, doskonale nadające się do konkretnego wokalu. Z racji tego osoby chcące grać w zespołach, a nie tylko w domowym zaciszu, częściej wybierają ten model. Są trochę cięższe oraz mają większe rozmiary, a gryfy węższe, co powoduje, że kształtem przypominają gitary elektryczne.

Wybór gitary elektrycznej 

Instrument bazowy w przeważającej ilości zespołów rockowych. W porównaniu do powyżej wyszczególnionych można śmiało stwierdzić, że wygląda bajerancko. Wąski, wygięty gryf i do tego atrakcyjny szpiczasty korpus.

Niestety, wymaga ona użycia wzmacniacza, jaki dodatkowo powinniśmy kupić i co zwiększa nam koszty. Dodatkowo lepiej na nim nie oszczędzać, bo to on przesądza o finalnym brzmieniu naszej gry. Zabawa oraz dźwięki przednie, ale powinno się pamiętać o właściwym wyposażeniu.

Jak wybrać gitarę dla dziecka?

Nauka gry na gitarze nie jest prostą sprawą, ale z pewnością sprawę ułatwi dobór odpowiedniego sprzętu. Aby wybrać najbardziej dopasowany instrument, zabierz dziecko do sklepu muzycznego. Tam wspólnie z wykwalifikowanym pracownikiem wybierzecie idealny rozmiar i typ gitary. Jeśli zależy Ci na tym, aby maluch szybko się nie zniechęcił, wybierz struny wykonane z nylonu. Metalowe mogą sprawiać ból przy częstej grze.

Komentarze
Wszystkich:1

Ja już od 9 lat gram na akustycznej i jest to moja największa pasja.

Oceń komentarz:
  • 0
  • 0

Ja już od 9 lat gram na akustycznej i jest to moja największa pasja.

Dodaj komentarz