Odzież w góry – jak się właściwie ubrać latem?

Brak komentarzy brak ocen

Wyobrażając sobie góry, na myśl przychodzi fantastycznie ciepłe słońce i wspaniała, lekka opalenizna, szybki marsz oraz świetny biwak. Pamiętaj jednak, aby traktować letnią wyprawę w góry podobnie, jak zimą. Letni wypad w góry jest równie wymagający! Może bowiem zdarzyć się tak, że szybki marsz stanie się bolesnymi odciskami uniemożliwiającymi chodzenie, ciepłe słońce oraz lekka opalenizna zmieni się w poparzenie słoneczne, a biwak w odwodnienie organizmu. Dlatego też trzeba właściwie się do tej wyprawy przygotować!

Nakrycie głowy jest priorytetem w letniej wyprawie w góry polskie!

Do najistotniejszych elementów należy okrycie głowy. Powinniśmy ochronić nasze oczy, głowę, włosy przed mocniejszym promieniowaniem słonecznym. Dostępne są uniwersalne chusty, tradycyjne czapki z daszkiem bądź kapelusze z rondem, które ochronią większą powierzchnię naszego ciała.

Na letnią wyprawę w polskie góry zabierz właściwą odzież!

Następnym istotnym aspektem jest odzież – koszulki, bluzy, spodnie. Najodpowiedniej, aby ubrania przepuszczały powietrze, to znaczy były oddychające. Kiedy energicznie maszerujemy, nasze ciało bardziej się poci. Stąd ważne jest odprowadzenie wilgoci, by nie ochłodzić ciała na przykład mokrą koszulką. Wyborne na letnie wyprawy są ubrania z wełny merino, która jest delikatna oraz dostosowuje się do otoczenia, regulując temperaturę ciała. W wielu przypadkach wraz z latem przybywają silniejsze deszcze, w związku z tym powinno się spakować również kurtkę przeciwdeszczową z wodoodporną membraną. Przede wszystkim pożyteczne są te z dodatkowym systemem wentylacji, przykładowo w postaci długich zamków pod pachami, które będą odprowadzać powietrze. Odnośnie do wodoszczelności, jest zależna od parametrów pojedynczych membran. Standardowe kurtki softshellowe mogą nie powstrzymać obfitych opadów deszczu, albowiem są pokryte wyłącznie impregnatem zapewniającym nienasiąkanie wody, który po kilku praniach najzwyczajniej się ściera. Warto zainwestować zatem w porządną, hardshellową kurtkę z odpowiedniej jakości membraną.

Buty w góry na lato – wysokie czy niskie?

Porządne buty na szlaki górskie to ważna kwestia. Zazwyczaj większość osób radzi, aby decydować się na wyższe buty sięgające za kostkę. Nie jest to tymczasem konieczność, jeśli wybieramy proste, niezbyt trudne trasy. Bierzmy pod uwagę także temperaturę, w jakiej przyjdzie nam się wspinać – parę centymetrów przewiewu stopy będzie stanowić różnicę. Niewątpliwie nie uwzględniamy wszelakiego typu klapek lub lekkiej konstrukcji półbutów. Po kilkugodzinnym marszu nawet po najrówniejszej powierzchni na stopach pojawią się bąble, pęcherze, obtarcia oraz będzie nam po prostu niekomfortowo. Na lekkie trasy możemy za to rozważyć ubiór porządnych, turystycznych sandałów. Tego typu obuwie jest bardzo wygodne ze względu na dobre dopasowanie do stopy i solidne podeszwy. Podczas chodzenia ochraniają nasze nogi przed zwichnięciami i upadkami. Większość jest wyłożona antybakteryjnymi powłokami, co na dodatek chroni przed wilgocią. Jeżeli bierzemy pod uwagę buty z wyższą cholewką, zastanówmy się nad wyborem tych z wodoszczelną membraną. Odporność butów na wodę jest niezwykle ważna, gdy przechodzimy przez kałuże bądź strumyki lub zwyczajnie zacznie siąpić deszcz.

Dlaczego okulary przeciwsłoneczne w górach latem są istotne?

Okulary przeciwsłoneczne to bez wątpienia „musthave” wypadu w góry. Kiedy jesteśmy wyżej nad poziomem morza, słońce także mocniej daje się we znaki. Wtedy jesteśmy bardziej narażeni na promieniowanie. Zabezpieczajmy oczy, wybierając okulary, które są do nas faktycznie dopasowane, nie będą zjeżdżać z nosa w trakcie aktywnego marszu.

Na letnią wyprawę w góry koniecznie zabierz właściwy plecak!

Na letnią wyprawę w góry koniecznością jest właściwy plecak. Zdarza się, że na górskim szlaku widać osoby z reklamówkami, w których mają prowiant. Niestety, jest to wielki błąd! W plecaku możesz nosić nie tylko jedzenie czy picie, ale też kurtkę przeciwdeszczową, jak i mapę. Ważne, aby był sztywny, ponieważ odciąży to Twoje plecy. Innym ważnym czynnikiem jest miękkość plecaka. Sprawi, że będzie on wygodniejszy dla pleców. Istotna jest również wentylacja, w szczególności w ciepłe dni!

Komentarze
Wszystkich:0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz