Jaki dywan warto kupić?

Komentarzy:1 brak ocen

Kilkanaście lat temu, nikt z nas nie wyobrażał sobie domu bez dywanu. Oba te słowa były wręcz nierozłączne. Dziś również chętnie dekorujemy nimi swoje domy, chociaż moda i upodobania się zmieniają. Są one prostą metodą na upiększenie pomieszczeń, stwarzają niepowtarzalny nastrój i atmosferę domu. Jak wybrać odpowiedni dywan?

Który materiał na dywan będzie dla mnie właściwy?

To, z jakiego materiału powinien być kupowany przez nas dywan, zależy od jego przeznaczenia. Do pokoju mającego charakter reprezentacyjny albo sypialni w największym stopniu nadawać się będzie dywan jedwabny bądź jedwabno-wełniany. Jedwab ma właściwości hipoalergiczne i antystatyczne. Z tego powodu doskonale sprawdzi się u alergików. Dodatkowo pięknie błyszczy, łatwo go oczyszczać oraz ogrzewa podłogę nie gorzej aniżeli dywany wytworzone z wełny.

Wełna jako materiał wykorzystywany w produkcji dywanów sprawdzi się kapitalnie w pomieszczeniach, po jakich często się chadza. Jego zalety uwydatnią się w przedpokoju i pomieszczeniach, gdzie umieszczone jest ciężkie umeblowanie. Wełna charakteryzuje się dużą sprężystością i nie ulegnie odkształceniu pod wpływem nacisku. Bardzo dobrze izoluje i wpływa na regulację wilgotności. Dobrym miejscem na dywan z wełny będzie także bliskość łazienki czy też drzwi tarasowych.

Nie zaleca się używania dywanów z materiałów syntetycznych w często uczęszczanych pomieszczeniach. Mogą one uczulać domowników i wydzielać niebezpieczne dla ludzi substancje.

Jaki rozmiar dywanu wybrać?

Wielkość dywanu umiejscowionego w pokoju ma wpływ na wizualny odbiór przestrzeni. Ogólna zasada mówi, ażeby zachować minimum 20 cm odstępu między dywanem a ścianą. Nie będzie on wtedy wizualnie zmniejszał pokoju. Dywan może być położony pod meblami. Jest on w tego typu sytuacji ochroną przed porysowaniem podłóg. Wskazane jest przemyśleć kupno paru mniejszych dywanów i rozlokować je w różnych miejscach twojego pokoju. Przykładowo pod większymi obiektami.

Kształt i kolor dywanu - jakie będą najlepsze?

Rozkład i forma dywanu nie powinny być przypadkowe. Najlepiej gdy ma on kształt analogiczny do kształtu pomieszczenia. Ułożony względem ścian powinien być tak, ażeby nie rozdzielał pomieszczenia na dwie części. W pokoju o kształcie kwadratu najodpowiedniej sprawdzi się kwadratowy dywan. Można również pobawić się rozmieszczeniem mebli i tym sposobem pozornie zmienić kształt. Wówczas wybrać można dywan o podobnym obrysie.

Aby dobrać odpowiedni kolor dywanu, warto zwrócić uwagę, w jakim pomieszczeniu będzie on użytkowany. Jeżeli mamy zwierzęta, dobrze, żeby jego odcień był podobny do odcienia sierści naszego pupila. Pomoże to sprawić, że będzie ona mniej widoczna. Jasne dywany sprawdzą się w nasłonecznionych pomieszczeniach. Wpłyną one na jasność pokoju dzięki odbijaniu światła, a ponadto nie będą na nich widoczne odbarwienia. Można również pomyśleć o zakupie kontrastowego dywanu, jednak przede wszystkim, trzeba wziąć pod uwagę, jakie kolory ścian i mebli są już w pomieszczeniu.

Komentarze
Wszystkich:1
Teodor Mazurek

Ja lubię przytulne grube dywany. Takie, które grzeją w stopy.

Oceń komentarz:
  • 0
  • 0

Ja lubię przytulne grube dywany. Takie, które grzeją w stopy.

Dodaj komentarz