Książki fantasy - czy niosą cenne lekcje?

Komentarzy:2 brak ocen

Nic nie zabierze nas w taką podróż po zakątkach ludzkiej wyobraźni, jak literatura fantasy. Prawdziwym wielbicielom tego gatunku nie trzeba przedstawiać argumentów za. Książki fantastyczne to z reguły wielotomowe, epickie dzieła, dlatego polecane są szczególnie książkowym molom. Poniżej przedstawiamy topowe pozycje polskich oraz zagranicznych autorów.

Harry Potter — wielotomowe dzieło literatury fantastycznej

„Harry Potter”, powieść J.K.K Rowling chyba wszyscy kojarzą, a jednak wielu zna tylko z ekranizacji filmowych. Przygody sieroty posiadającego niezwykłe zdolności magiczne oraz niezmiernie utalentowanego, a z początku mieszkającego w domu swojej ciotki pod schodami, ażeby następnie trafić do szkoły magii oraz czarodziejstwa, podbiły oraz do tej pory podbijają serca milionów czytelników – zarówno tych młodszych jak również tych starszych.

Ze względu na zróżnicowanie oraz uniwersalność przedstawianych tematów, książki te można polecić czytelnikowi niezależnie od wieku i na rozpoczęcie przygody z fantasy jest to kapitalny wybór.

Władca Pierścienia — klasyka gatunku fantasy

Książka J.R.R Tolkiena może wydawać się trudna i napisana zawiłym językiem, ale jeżeli lubujemy się w zaczynaniu od klasyki gatunku, jaki w tym momencie czytamy, to „Władca Pierścieni” jest podstawą, jaką należy znać. Powieść jest tak naszpikowana różnymi emocjami, że nie tylko hobbyści fantastyki, ale generalnie fani słowa pisanego odnajdą dużo przyjemności z czytania tego dzieła.

Jeżeli sama książka okaże się aż nadto nieprzystępna, a język zbyt mętny, można sięgnąć po „Hobbita”, który jest prostszy w odbiorze. Godna polecenia jest również ekranizacja, która jest tak porządnie zrobiona, że wielu powala z nóg, a to, że bohaterowie przez dużą część filmu wędrują przez pasma górskie, jest bardziej atutem aniżeli minusem.

Saga Wiedźmińska — pozycja, która podbiła polski rynek fantasy

Jeśli jesteśmy lojalni naszej polskiej literaturze oraz uwielbiamy skrajny, siarczysty humor, to idealnie nadadzą się książki Sapkowskiego. Dominuje tam nieco mroczniejszy klimat oraz może się wydawać, że jesteśmy w naszym Europejskim Średniowieczu z elementami magii i baśni. Odnajdziemy tam dodatkowo sporo krwi i brutalnej walki na miecze i nie tylko. Gdy uwielbiamy książką zapoczątkować jakąś ekranizację czy też na odwrót możemy obejrzeć serial, jaki nakręcono w 2019 roku.

Coś dla wielbicieli strachu i grozy

Sympatycy odczuwania lęku i ci, co lubią się po prostu bać, także wyszukają coś dla siebie, a mianowicie horrory. Stephen King jest autorem wielu wspaniałych powieści i tytuły takie jak np. „Lśnienie”, „Smętarz dla Zwierzaków” czy „Księga Mistrza” będą doskonałe na rozpoczęcie przygody z tą najmroczniejszą stroną Fantasy.

Czy literatura fantasy dostarcza nam ważnych lekcji?

Co ważne, głównych bohaterów książek z gatunku fantasy, cechuje zawziętość oraz determinacja. Bohaterowie mają jasno określone cele, do których dążą. Są oni wytrwali, nie przejmują się chwilowymi porażkami oraz przeciwnościami losu. W fabułach powieści fantastycznych dobro zawsze zwycięża nad złem. Bohaterowie, w dążeniu do osiągania swoich założeń,  kierują się współpracą z innymi i oddaniem. Pokazują, że braterstwo to najważniejsza wartość, jaką można mieć.

To wszystko sprawia, że literatura fantasy wbrew pozorom wcale nie ma nic wspólnego z przemocą. Przeciwnie, to ciekawa lekcja, która pomaga nam przypomnieć sobie o tym co w życiu jest ważne, a także uczy współczesną młodzież wartości, jakimi należy się kierować.

 

Komentarze
Wszystkich:2
Ida Wójcik

Oby tak młodzież dużo czytała. Książki uczą wrażliwości oraz wyobraźni.

Oceń komentarz:
  • 0
  • 0

Oby tak młodzież dużo czytała. Książki uczą wrażliwości oraz wyobraźni.

Juliusz Michalski

Tęsknie za czasami kiedy to miałem więcej wolnego czasu i mogłem czytać do woli. Fantastyka jest moim ulubionym gatunkiem.

Oceń komentarz:
  • 0
  • 0

Tęsknie za czasami kiedy to miałem więcej wolnego czasu i mogłem czytać do woli. Fantastyka jest moim ulubionym gatunkiem.

Dodaj komentarz