Nie wiesz, jakie pułapki na Ciebie czyhają podczas zakupu domu? Przekonaj się!

Brak komentarzy brak ocen

Wybór odpowiedniego domu często staje się długotrwałym i meczącym procesem. W dodatku na początek potrzebne są ogromne sumy pieniędzy, przez które znaczna część osób decyduje się na kredyt hipoteczny zapożyczony z banku. Jak widzisz, sprawa jest poważna! Dlatego dobrze byłoby, gdybyś wiedział, na co masz zwracać uwagę podczas zakupu domu. W naszym artykule przedstawiamy tematy, które należy sprawdzić i wyjaśnić przed podpisaniem formalności!

Poznaj prawny status nieruchomości, którą pragniesz kupić!

Naczelna i nadzwyczaj istotna rzecz – za każdym razem sprawdzaj stan prawny nieruchomości! Dzięki temu nabędziesz pełne przekonanie, że dom sprzedawany jest legalnie i np. nie zostanie zatajona współwłasność kogoś z rodziny sprzedającego. O ile cokolwiek wyda Ci się podejrzane, to skonsultuj to z prawnikiem. Możesz też skorzystać z usług polecanego oraz wypróbowanego biura nieruchomości, wtedy transakcja będzie dużo bezpieczniejsza.

Pod uwagę weź pobliską infrastrukturę nieruchomości, którą zamierzasz zakupić!

W większości przypadków nabywa się jeden dom w ciągu całego życia, wobec tego potrzebne jest dokładne namyślenie się nad wyborem i wybiegnięcie nieco w przyszłość. Dlaczego? Jeśli dom ma nam służyć przez resztę życia, warto przemyśleć jego położenie, czy zawsze będzie dla nas odpowiednie, jak również trzeba zastanowić się, czy dom będzie dla nas wygodny na starość. Jeśli przewidujesz powiększyć rodzinę, to także należy mieć na uwadze przy planowaniu rozmieszczenia pomieszczeń. Z myślą o dzieciach, możesz dodatkowo sprawdzić rozmaite opcje dojazdu do większego miasta czy rozmieszczenie sklepów oraz punktów usługowych. Pamiętaj, że interesująca cena domu z reguły jest powiązana z jakimiś niedogodnościami, np. w okolicy przewidywana jest budowa drogi szybkiego ruchu, co automatycznie będzie łączyło się z większym hałasem. Zwróć dodatkowo uwagę, w jakiej odległości jest market spożywczy, ponieważ dla niektórych kilkudziesięciominutowa eskapada po zakupy może być dużym kłopotem. W dzisiejszych czasach obecność choćby małego sklepu spożywczego w danej miejscowości jest już podstawą, ale jeśli nie wyobrażasz sobie śniadania bez świeżych bułek – powinieneś się upewnić w tej kwestii.

Zbadaj, w jakim stanie technicznym jest posesja, którą chcesz zakupić!

Rzetelnie obejrzyj, w jakim stanie znajduje się nieruchomość. Czy dom nie ma grzyba na ścianach? Czy wszystkie instalacje funkcjonują? Czy dach jest w dobrym stanie? Naturalnie z wieloma usterkami i problemami możesz sobie poradzić, a dom przygotować zgodnie ze swoim gustem, niemniej jednak wszelkie znalezione wady są też podstawą do negocjacji ceny. Możesz na wejściu przewidzieć dodatkowe koszty, jakie przyjdzie Ci pokryć, aby zamieszkanie w domu było możliwe.

Przed zakupem domu, zdecydowanie sprawdź sąsiadów!

Dużo osób prawdopodobnie nie bierze tego pod uwagę, ale warto przejść się i rozeznać po okolicy. Poznaj sąsiadów i przetestuj, czy za płotem nie będziesz mieć towarzystwa, które będzie uciążliwe do zaakceptowania. Konflikty sąsiedzkie są niestety nadzwyczaj częste. Jeżeli zauważysz, że coś Cię może drażnić już na samym początku, to może wskazane jest rozważyć jednak rezygnację z zakupu domu w tej okolicy. Przykładowo, uporczywe wzywanie policji z powodu zakłócania ciszy nie będzie dla nikogo miłe, a cała sprawa może się nawet skończyć w sądzie. Ponadto mieszkanie obok osób, których się nie cierpi, stanie się istną męczarnią po pewnym czasie.

Umowa pisemna również na wyposażenie!

Wybrałeś już dom, w którym chcesz zamieszkać ze swoją rodziną? Wspaniale! Pozostaje tylko dokończyć zakup i możecie się przeprowadzać. W przypadku, kiedy dogadujecie się z obecnym właścicielem, że zostawi Ci część swojego wyposażenia, to warto nie poprzestawać na umowie ustnej, tylko podpisać umowę. Bywały już takie historie, w których były właściciel na słowo obiecywał pozostawienie swoich mebli i sprzętu, a później je zabierał ze sobą!

Komentarze
Wszystkich:0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz