Najlepsze metody na właściwe zapamiętanie lektury szkolnej!

Brak komentarzy brak ocen

Uczniowie mają obowiązek zapoznawać się z lekturami szkolnymi. Nierzadko jednak jest tak, że dziecko robi uniki w tym kierunku i płacze, gdy ma wziąć do ręki następną książkę. Jeżeli Twoje dziecko ma kłopot z lekturami szkolnymi, których nie lubi czytać oraz nie może ich zapamiętać, to skorzystaj z naszych poniższych porad, które pomogą mu zrozumieć napisaną w książkach treść, a także polubić ich czytanie!

Przygotuj ciche miejsce do spokojnego czytania lektury!

Do czytania nie podchodź z nastawieniem, że im szybciej, tym lepiej. Spowoduje to, że zapamiętasz mniej szczegółów i będziesz musiał czytać pojedyncze rozdziały raz jeszcze, a w najgorszym przypadku całą książkę od nowa. Najlepiej zacząć ze stosownym zapasem czasu. Można już w wakacje, czy we ferie zimowe sporządzić sobie plan, którego mniej więcej chcemy się trzymać. Określić, jak dużo dni nam zostało, ile książek jest przewidzianych w materiale oraz ile stron możemy czytać w ciągu jednego dnia?

Obecnie mało kto rozstaje się z telefonem na dłużej niż trzydzieści minut, natomiast podczas czytania lektur jest to istotne. Jeśli chcemy mieć jak najlepsze efekty i nie wracać do tych samych rozdziałów kilkukrotnie, powinniśmy odłożyć telefon oraz rzeczy, które nas rozpraszają na bok. Pomoże nam to podnieść uwagę na czytaniu i w ten sposób zaoszczędzimy dużo czasu. Jednakowo jest z domownikami. Nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że dziecko nie może w danej chwili pomóc na ogrodzie lub w kuchni. Jeżeli taka sytuacja się powtarza, powinno się zawsze przed czytaniem oznajmić członkom rodziny, że w tym momencie jesteśmy zajęci i musimy odłożyć obowiązki domowe na późniejszą porę.

Pomocnicze czynności, które utrwalą wiedzę z lektury szkolnej!

Po przeczytaniu rozdziału możesz popatrzeć do opracowań lektur z objaśnionymi głównymi definicjami, w których sprawdzisz, czy wszystko poprawnie zrozumiałeś. Gdy mamy więcej czasu, możemy przejrzeć biografię autora, a także materiały o czasach, w których żył oraz pisał.

Wielu pisarzy umieszcza w swoich książkach wydarzenia oraz emocje z nimi związane, które sami przeżyli. W związku z tym przeczytanie, chociaż krótkiej notatki o ich życiu może posłużyć nam jako następne udogodnienie w zrozumieniu czytanego tekstu. Warto dowiedzieć się, czy powstały jakieś filmy na bazie książek, co także poniekąd może posłużyć za streszczenie i ułatwi kojarzenie postaci oraz miejsc akcji. Do ekranizacji zanotuj swoje uwagi oraz elementy, które zostały zignorowane bądź odmienione.

Dzięki notatkom lepiej przyswoisz wiedzę!

Zakup zeszyt, który miej zawsze pod ręką, kiedy masz zamiar brać się za czytanie lektury. Możesz zapisywać w nim kluczowe informacje jak imiona poszczególnych bohaterów, miejsca akcji bądź swoje przemyślenia. Może przedłuży to twoje zmagania z lekturą, ale z całą pewnością ugruntuje przeczytane wiadomości oraz uwierz mi, warto! Po zeszyt będziesz mógł zawsze sięgnąć, kiedy coś ci umknie.

Fundamentalne jest spojrzenie na czytanie lektur!

Lektury szkolne budzą w uczniach wstręt i ogromną niechęć. Brak zrozumienia sprawia, że książka w żadnym razie nie jest ciekawa, a czytanie jej, jest wielką męką. Nic dziwnego, że dzieci nie chcą czytać lektur! Trzeba zmienić ich nastawienie do całej czynności. Z pewnością wytłumacz dziecku, że życie i czasy postaci z opowieści są inne. Możesz dla przykładu podać dziadków, którzy jako młodzi ludzie znają odmienny świat. Natomiast, jeśli to nie daje efektów, to potraktujcie poznawanie lektury jako wyzwania!

Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich:0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz