Zakładanie trawnika jesienną porą. Czy wrzesień to dobry czas na wysiew trawy?
Piękny, soczyście zielony trawnik to najlepsze dopełnienie ogrodu. Jest to miejsce relaksu dorosłych, ale także obszar do zabaw dla dzieci. Nie ulega wątpliwości, że zadbana murawa to także wizytówka posesji, która zachwyca wszystkich przechodniów. Najlepszy czas na założenie trawnika jest od końca sierpnia do końca września. Występują wówczas najlepsze warunki pogodowe dla wzrostu i rozwoju trawy. W naszym artykule udzielamy wielu istotnych wskazówek.
Zasady przygotowania trawnika krok po kroku
Prace nad nowiutkim trawnikiem wskazane jest rozpocząć od zmierzenia odczynu pH ziemi w naszym ogrodzie. Najlepszy odczyn to w przedziale od 5,5 do 6,5. Nazbyt niska kwasowość sprzyjać będzie przyrostowi mchów. Przy nazbyt wysokim prędzej od trawy rozwijać będą się chwasty.
Wyselekcjonuj najlepszą mieszankę trawy. W zależności od zastosowania trawnika gatunek trawy winien się różnić. Jeśli po naszym trawniku będą biegać dzieci, wytypuj gatunek odporny na rozdeptywanie, inaczej trawę rekreacyjną bądź sportową. W sytuacji, kiedy trawnik ma być jedynie ozdobą, bardzo dobrze sprawdzi się odmiana parkowa, bądź dywanowa.
Przed posianiem trawnika odpowiednio przygotuj podłoże. Usuń wszelkie chwasty rosnące w ogrodzie, a następnie wyrównaj ziemię. Będzie to pozytywne przy podlewaniu. Woda będzie wsiąkać w glebę, zamiast spływać, zabierając ze sobą dopiero co posiane nasiona. W kolejnym kroku przekop glebę pod trawnik na głębokość szpadla, a w dalszym ciągu wysyp nawozy i kompost i ubij powstałe podłoże.
Po wysianiu nasionek trawy zajmij się podlewaniem. Wykonuj to przy użyciu niewielkiego strumienia wody. Bądź uważny, ażeby nie spłukać nasion. Dodatkowe pryskanie korzystnie wpłynie na wzrost naszego trawnika.
Jak wystrzegać się popularnych błędów przy wysiewie trawnika?
Powszechne jest dużo błędów, jakie zaobserwować można u zaczynających swoją przygodę z ogrodnictwem ludzi. Po pierwsze na poziomie przygotowania podłoża nie zapomnij o zlikwidowaniu z niego kamieni, wyrównaniu oraz spulchnieniu.
Innym powszechnym błędem jest niechlujne rozsianie. Nierówne rozrzucenie nasion może sprawić, że nasz trawnik wyrośnie wybrakowany. W pewnych miejscach widzialne będą puste pola. Zastosuj specjalne urządzenia do wysiewania czy też w wypadku siewu ręcznego powtórz procedurę dwukrotnie w różnych kierunkach za każdym razem.
Zapominanie o wałowaniu może skutkować nierównym wzrostem źdźbeł. Dużo ludzi zapomina o tym procesie, a skutkiem tego jest powstanie zagłębień w trawniku. Sianie jednego gatunku trawy na całej przestrzeni działki jest błędne. Warunki do wzrostu w różnych miejscach mogą być inne. Zwróć uwagę, gdzie oraz przez jak długi czas w ciągu doby gleba jest nasłoneczniona, oraz w których miejscach trawnik będzie częściej rozdeptywany. Posiadając tę wiedzę, dobierz stosowne gatunki trawy do określonych miejsc w swoim ogrodzie.
Pielęgnacja trawnika jesienią
Aby nasiona trawy mogły kiełkować, należy zapewnić im optymalna wilgotność. Sprawa rozwiązuje się jeśli tuż po wysiewie występują opady. Kiedy jednak natrafimy na okres bezdeszczowy, należy codziennie podlewać glebę strumieniem zraszającym, aby nie poprzesuwać nasion w glebie. Należy pamiętać o tym, że na obsiany teren nie powinno się wchodzić przynajmniej przez okres kilku tygodni.
Jesienią dobrze jest także napowietrzyć trawnik za pomocą aeratora lub specjalnych nakładek na buty z kolcami. Kiedy wegetacja ruszy, a gleba wyschnie, można pomyśleć o zastosowaniu preparatu nawożącego, którego optymalny, bogaty w fosfor skład zapewni dobry rozwój trawy oraz pomoże jej przetrwać zimę.
Komentarze
Brak komentarzy