Zawod mechanika samochodowego, co warto o nim wiedzieć?

Komentarzy:1 brak ocen

Posiadanie samochodu pozwala nam na dotarcie w wiele miejsc, w dość krótkim czasie, również w sytuacjach awaryjnych auto bardzo dobrze się sprawdza. Używanie samochodu też uczy nas odpowiedzialności, bo musimy oddać go na okresowe przeglądy. Niewątpliwą wadą wszystkich samochodów jest ich skłonność do usterek, które trzeba niezwłocznie naprawiać, gdyż mogą zagrażać bezpieczeństwu jazdy. Coraz większa liczba samochodów wymaga coraz większej liczby pracowników, pracujących w warsztatach samochodowych. Poszukiwani są głównie mechanicy samochodowi, poniżej kilka istotnych informacji dotyczących tego zawodu.

Główne zadania mechanika samochodowego

Najważniejszym zadaniem mechanika jest naprawa samochodów. Oczywiście to prawda, niemniej jednak to tylko wąski zakres obowiązków osoby pracującej jako mechanik samochodowy. Przed przeprowadzeniem napraw fachowiec musi zdiagnozować usterkę. Czasami jego zadanie na tym się nie kończy.

Mechanik musi współpracować z innymi pracownikami warsztatu, żeby warsztat działał sprawnie. Oprócz napraw zajmuje się również konserwacją pojazdów, w tym konkretnych układów takich jak: układ hamulcowy, układ wydechowy i układ napędowy. Przeprowadza ważne wymiany części, przewodów, olejów oraz płynów i uszczelek. Powinien umieć obsługiwać specjalistyczne narzędzia oraz sprzęt diagnostyczny. Często też komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem.

Jakie uprawnienia musi zdobyć mechanik samochodowy?

Najbardziej popularną ścieżką rozwoju w tym kierunku jest ukończenie szkoły zawodowej albo technikum o profilu mechanika samochodowego. Niektórzy pasję i talent na tej płaszczyźnie odkrywają na przykład w okresie praktyk studenckich. Wielu mechaników to też samouki. Nierzadko młodzież, która pomaga rodzicom przy naprawach pojazdów, motocykli, czy sprzętu rolniczego, po paru latach jest w stanie realizować tego typu naprawy na własną rękę.

Dla pracodawcy najistotniejsze są umiejętności. Zawód bądź tytuł można zdobyć w międzyczasie. Bez zapału do pracy z samochodami się nie obejdzie. Ten element jest najistotniejszy.

Na jakie trudności jest narażony mechanik samochodowy?

Waga i rozmiary samochodów powodują, że mechanik przeważnie musi dopasować swoją pozycję ciała do wymaganych napraw. Mechanik bardzo często leży pod samochodem, stoi pod samochodem lub w kanale warsztatowym z głową odchyloną w górę albo pochyla się do przodu nad otwartą maską auta.

Mechanik musi mieć zdrowy kręgosłup, żeby bez większych problemów wytrzymać cały dzień w pracy. Niektóre części samochodowe są bardzo ciężkie. Ich montaż może wymagać dobrej kondycji i użycia znacznej siły. Musi bardzo uważać i zabezpieczać się przed tym, żeby nic nie przygniotło mu nóg.

Oprócz zagrożeń natury mechanicznej, środowisko pracy może być niesprzyjające również z innych powodów. Mechanik zawsze pobrudzi się w pracy. Paliwo, kurz, smary oraz oleje to substancje silnie uczulające alergików. Ważne, aby kandydat na to stanowisko miał pewność, że przebywanie w takich warunkach nie stanowi dla niego zagrożenia z powodów zdrowotnych.

Jak zostać mechanikiem samochodowym
Szukasz dobrego zawodu, który umożliwi Ci ciągły rozwój i dobre zarobki? Doskonale trafiłeś! Przeczytaj artykuł, który dla Ciebie przygotowaliśmy:

Jak zostać mechanikiem samochodowym?

Bardzo istotne podczas wykonywania pracy w warsztacie samochodowym jest przestrzeganie zasad BHP, jest to obowiązek zarówno pracownika, jak i pracodawcy. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkich osób obecnych w firmie i eliminację wszelkich potencjalnych zagrożeń, które mogą wystąpić podczas wykonywania obowiązków.

Komentarze
Wszystkich:1
Ida Wójcik

Moim zdaniem nie zawsze jest to zawód doceniany dlatego powinno się to zmienić.

Oceń komentarz:
  • 0
  • 0

Moim zdaniem nie zawsze jest to zawód doceniany dlatego powinno się to zmienić.

Dodaj komentarz